Bombki w nietypowym wydaniu czyli delikatna lampa sufitowa

lampa sufitowa z bombek diy - www.dowithhope.pl
Delikatna, szklana lampa z bombek. Mimo swojej przeźroczystości tworzy piękną grę świateł na suficie.


Dodatkowo możemy lampę dowolnie kształtować. Może przypominać bardziej kiść winogron, pierzastą chmurkę lub puszysty dywan jeżeli tak równo właśnie będziemy mieli ochotę zawiesić bombki. Ilość i wielkość bombek to kwestia totalnie indywidualna. Ja użyłam do zrobienia lampy 20 szt. bombek (8 szt. o średnicy 10 cm) 

Czas wykonania: ok. 2 godz.
Koszt wykonania: ok. 75 zł = 20 zł (podwójna podstawa lampy*) + 45 zł (przeźroczyste bombki ) + 10 zł (przeźroczysty silikon w małej tubce, żyłka, druciki)

* Można taką lampę wykonać równie dobrze z jednym źródłem światła lub np. pięcioma, ale przybliżone koszty wtedy znacznie się zmienią ;)Do stworzenia lampy będziemy potrzebowali:

 • przeźroczyste bombki
 • podstawa lampy sufitowej
 • żyłka
 • drucik
 • guzik/patyk/koralik
 • kombinerki
 • nożyczkiInstrukcja wykonania: 

Krok 1 - przygotowanie bombek

Wyjmujemy z bombek oryginalne uchwyty.
Jeżeli uda nam się pozyskać z oryginalnych uchwytów drucik pozwalający na utrzymanie w miejscu uchwytu to wykorzystujemy go w następnym kroku, jeżeli nie to z cienkiego drutu tworzymy krótkie druciki (ok. 3 cm) z pętelką.


lampa sufitowa z bombek diy - www.dowithhope.plKrok 2 - zawieszenie bombek na żyłce

Do drucików z uchwytów lub przygotowanych drucików z pętelka przywiązujemy żyłkę o długości ok. 80 cm. Drucik wpuszczamy do środka bombki. Zaklejamy otwór bombki przeźroczystym silikonem, żeby w przyszłości do wnętrza bombek nie dostawał się kurz. Silikon jest na tyle gęsty, że nie wpływa do bombki tylko pozostaje w wąskim otworze.


lampa sufitowa z bombek diy - www.dowithhope.pllampa sufitowa z bombek diy - www.dowithhope.pl


Krok 3 - przygotowanie podstawy lampy

Czubkiem noża lub gwoździem wykonujemy otwór w plastikowej podstawie lampy. Otwór ma mieć niewielką średnicę, tak aby przewlec przez niego wiązkę żyłek z bombkami.


Krok 4 - połączenie bombek z podstawą lampy

Zbieramy do jednej dłoni wszystkie żyłki, na których zaczepione są bombki. Drugą ręką pociągamy żyłki w górę lub w dół tak aby rozłożenie bombek przybrało wybrany przez nas kształt lampy. 
Przeciągany wiązkę żyłek przez otwór wykonany w podstawie lampy. Od wewnętrznej strony podstawy lampy zabezpieczamy żyłki tak aby bombki pozostały na wybranej wysokości. 
Ja przywiązałam na końcu żyłek koralik o dużo większej średnicy niż otwór wykonany w lampie. Można do tego celu wykorzystać również np. guzik, patyk, sztywny drucik itp.


lampa sufitowa z bombek diy - www.dowithhope.pllampa sufitowa z bombek diy - www.dowithhope.pl


Krok 5 - mocowanie podstawy lampy do sufitu

Po pierwsze wyłączamy dopływ prądu. Bezpieczeństwo zawsze najważniejsze.

Mocujemy zgodnie ze wskazaniami producenta lampę na suficie (zazwyczaj na kołku z hakiem wkręconym w sufit).
Łączymy podstawę lampy z przewodami w suficie. Posiadana przeze mnie podstawa lampy miała zaciskowe złączki więc wystarczyło połączyć w zacisku przewody o takim samym kolorze;) 


Krok 6 - włączenie lampy

Wkręcamy żarówki - najlepiej przeźroczyste, aby zlewały się kolorystycznie i kształtem z okrągłymi bombkami. Włączamy dopływ prądu i cieszymy się samodzielnie wykonaną lampą. 


Zobaczcie jaka ładna gra świateł powstaje na suficie


lampa sufitowa z bombek diy - www.dowithhope.pl

lampa sufitowa z bombek diy - www.dowithhope.pl

lampa sufitowa z bombek diy - www.dowithhope.plZapewniam, że mimo wykonania lampy z bombek mało kto odgadnie z czego jest zrobiona. Zatem możecie spokojnie cieszyć się jej światłem nie tylko od święta.
Następny postNowszy post Poprzedni PostStarszy post Strona główna

2 komentarze:

 1. Hej! Piękna lampa. Myślę o podobnym wykorzystaniu przezroczystych bombek, tylko zastanawiam się, czy one nie pękają, jak żarówka mocno się nagrzeje? Nie są zbyt cienkie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Użyłam żarówek przeźroczystych halogenowych, które się nie nagrzewają tak bardzo jak tradycyjne. Jak dotąd nie pękła żadna bombka. Można też użyć żarówek LED, które z pewnością będą bezpieczne.

   Usuń