Ścienna choinka ze sznurka i kleju

Prosta dekoracja świąteczna. Jej wykonanie nie zajmuje dużo czasu jednak trzeba dać jej odrobinę czasu na wyschnięcie kleju wikol. Każdy rękodzielnik zna chyba magiczne właściwości kleju wikol. Dla jeszcze niewtajemniczonych – wikol genialnie usztywnia, a wnikając w materiał staje się niemal przeźroczy i niewidoczny.
Patent choinki i innych dekoracji stworzonych przy użyciu sznurka i wikolu znam od dawna, ale zawsze stosowałam do przedmiotów o niewielkim rozmiarze. Tym razem postanowiłam sprawdzić czy wikol podoła usztywnieniu choinki sporych gabarytów z niemal 200 metrów sznurka. Wikol dał radę ;)


Czas wykonaniaok. 3 godz.
Koszt wykonania: ok. 50 zł + ozdoby = 10 zł (klej) + 40 zł (sznurek)


Do choinki będziemy potrzebowali:
  • 0,5 litra kleju wikol
  • ok. 200 m sznurka
  • duży arkusz sztywnego papieru
  • drut
  • pędzel
  • folia/papier do zabezpieczenia podłoża

Instrukcja wykonania: 

Krok 1 – przygotowanie formy

Z arkusza papieru formujemy stożek, wokół którego będziemy owijać sznurek. Ponieważ moja choinka docelowo miała zawisnąć na ścianie stożek spłaszczyłam. Do wykonania formy użyłam jakąś starą reklamę, która była powleczona warstwą niechłonąca wody – ułatwiło to niewątpliwie pracę w kolejnych etapach. Jeżeli nie posiadamy takiego papieru to zawsze możemy po prostu owinąć papier folią np. spożywczą. Ten zabieg ułatwi później odklejanie zaschniętego sznurka od formy.

Do środka formy wrzucamy pognieciony papier/folię bąbelkową, reklamówki lub coś podobnego tak aby usztywnić formę i uniknąć jej deformacji i przy owijaniu sznurkiem.


Krok 2
 – owinięcie i usztywnienie sznurka

Owijamy gęsto formę sznurkiem. Możemy sobie pomóc przyczepiając np. taśmą końce sznurka. Ja użyłam do tego celu sznurka lnianego. Spokojnie możecie użyć innego, cieńszego, grubszego, w jakimś ciekawym kolorze itp. Ważne żeby był to sznurek z chłonącego materiału.

Klej wikol rozrabiamy z wodą (zrobiłam to na oko, mniej więcej w proporcjach pół na pół). Za pomocą pędzla moczymy dokładnie sznurek. Wiem, że niektórzy nie bawią się w moczeniem sznurka pędzlem tylko polewają sznurek na formie. Jeżeli mamy do tego warunki to jak najbardziej możemy tak  zrobić. Ważne żeby sznurek był całkowicie namoczony. Aby zrobić to dokładnie i po wyschnięci choinka byłą naprawdę sztywna można robić to etapowo: owinąć formę częścią sznurka, pomoczyć go, następnie owinąć resztą sznurka i znów pomoczyć go rozwodnionym wikolem. Zostawiamy choinkę do wyschnięcia, najlepiej na całą noc blisko grzejnika.


Krok 3 – przygotowanie choinki do zawieszenia

Gdy klej zaschnie i sznurki będą sztywne możemy już bezpiecznie wyciągnąć z jej wnętrza papierową formę. Żeby mieć gwarancję, że choinka będzie wisiała i nic nie odpadnie do środka włożyłam zgięty w połowie drut, którego zgięcie wystawało przez czubek choinki.
choinka ze sznurka i wikolu - www.dowithhope.pl
Wnętrze choinki z widocznym drutem, którego zgięcie wystaje z czubka choinki i służy do zawieszenia.
Po lewej skrzynka na baterie zasilające lampki.


Krok 4 – dekorowanie choinki

Tutaj możemy puścić wodze fantazji… Bombki, wstążki, kryształki, perełki, koraliki, gwiazdki, kokardki, łańcuchy, szyszki, cukierki, pierniki, suszone pomarańcze, ozdoby z papieru lub słomy i wiele wiele innych.

Do dekoracji swojej choinki użyłam okrągłych bombek, lampek na baterię zakończonych metalowymi ażurowymi kulkami i lampek w białym kolorze.
Bombki, a właściwie ich zawieszki po prostu wcisnęłam w otwory pomiędzy sznurkiem. Tak samo zrobiłam z lampkami choinkowymi tylko zrobiłam to od wewnętrznej strony choinki (żeby nie było widać przewodu).
Polecam szczególnie lampki na baterie, bo nie mamy wtedy problemu z zasilaniem i szpecącym zwisającym kablem.
Możemy poprzestać na tym etapie i choinkę po udekorowaniu postawić w wybranym miejscu. Poniższe choinki ozdobione lampkami na baterie można ustawić nawet na stole.


Choinki ozdobione lampkami na baterie


Krok 6 - zawieszenie choinki

Sznurek lub żyłkę przewlekamy przez zgięcie drutu wystającego z czubka choinki i zawieszamy w wybranym miejscu.


choinka ze sznurka i wikolu - www.dowithhope.pl


Całość z włączonymi lub wyłączonymi lampkami prezentuje się tak jak na poniższych zdjęciach
Następny postNowszy post Poprzedni PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz