Punkty widokowe Cinque Terre

Cinque Terre - kolaż punktów widokowych
...czyli gdzie ustrzelić te wszystkie piękne fotografie krążące w necie i to w 1 dzień.

Naoglądałam się pięknych zdjęć Cinque Terre w Internecie i choć ich kolory były często sztucznie podbite do granic przesady to wiedziałam, że będzie to jeden z moich celów podróży.

Gdy przyszedł dzień, gdy posiadałam już bilety do Pizy (miasta z lotniskiem najbliżej Cinque Terre) zrobiłam szeroki rekonesans punktów widokowych, bo przecież też chciałam  uwiecznić te wszystkie piękne widoki własnym aparatem. Niestety nigdzie nie znalazłam gotowego tekstu/mapy na ten temat. Pozbierałam więc informacje z różnych źródeł i przeniosłam je na mapę, ponieważ zwiedzanie z mapą lubię najbardziej.

Gotową mapę z idealnymi do robienia zdjęć punktami w Cinque Terre, opatrzoną komentarzem z własnego doświadczenia, oddaję teraz w Wasze ręce, a raczej w Wasze smartfony.Tak pobrana mapa (wystarczy kliknąć gwiazdkę przy nazwie mapy) będzie sobie siedziała spokojnie nie wadząc nikomu w Waszej komórce, a dokładniej na koncie Google i czekała na właściwy moment, a gdy on nadejdzie pokaże na co ją stać.
Mapa po pobraniu będzie tutaj: Mapy Google -> Twoje miejsca -> Mapy.

Jej niewątpliwy atut to to, że jest w komórce, którą niemal zawsze mamy pod ręką, nic nie kosztuje, pomaga nam odnaleźć się, gdy zboczymy z drogi (wskazuje punkt z naszą lokalizacją) i można z niej korzystać offline (jeżeli wcześniej pobierzemy mapę danego obszaru: Mapy Google -> Mapy offline -> Wybierz własna mapę -> Zaznaczamy wybrany obszar -> Pobierz).

Cinque Terre z włoskiego na nasze to Pięć Ziem w skład, których wchodzi pięć następujących miasteczek:

Riomaggiore
Włochy Cinque Terre Riomaggiore punkty widokowe
Widok na górną część Riomaggiore położoną dalej od morza
Włochy Cinque Terre Riomaggiore punkty widokowe

Włochy Cinque Terre Riomaggiore punkty widokowe
Budynki postawione na skałach tuż przy morzu


Vernazza
Włochy Cinque Terre Vernazza punkty widokowe

Włochy Cinque Terre Vernazza punkty widokowe
Port w Vernazza, który można oglądać z różnych miejsc i wysokości
Włochy Cinque Terre Vernazza punkty widokowe
Zamek, który dawniej miał chronić miasteczko przed piratami
  


Corniglia
Włochy Cinque Terre Corniglia punkty widokowe
Manarola wdziana z Corniglia

Włochy Cinque Terre Corniglia punkty widokowe
Corniglia jako jedyna nie jest położona tuz nad wodą. Daje to możliwość podziwiania widoków z innej perspektywy

Monterosso al Mare
Włochy Cinque Terre Monterosso al Mare punkty widokowe
Nowa część Monterosso al Mare
Włochy Cinque Terre Monterosso al Mare punkty widokowe

Włochy Cinque Terre Monterosso al Mare punkty widokowe
Będąc przy figurze św. Franciszka i wilka z Gubbio widać starą część Monterosso al Mare i pozostałe cztery miasteczka Cinque Terre

Manarola
Włochy Cinque Terre Manarola punkty widokowe

Włochy Cinque Terre Manarola nocą punkty widokowe
Manarola - idealna na zakończenie dnia

Ku mojemu zdziwieniu udało mi się obskoczyć te wszystkie zjawiskowe miejsca w 1 dzień nie odpuszczając kąpieli w morzu, pizzy, lodów i wina z tutejszych winogron uprawianych w tarasowych winnicach. Zatem jeżeli znajdziecie jeden, no może dwa wolne dni (bo przecież trzeba jeszcze dojechać) powyższa mapa może pomóc Wam zobaczyć to wszystko samemu w akompaniamencie szumu fal.

Jak poruszać się między miasteczkami Cinque Terre:
 • Pieszo
  W czasie, gdy Via dell'Amore jest zamknięta (do 2021 r. z uwagi na jej remont) inne trasy zajmują ok. 1,5 h między poszczególnymi miasteczkami. Przy letnim słońcu jest to dość uciążliwa opcja.
 • Pociągiem
  Ułatwia to znacznie karta Cinque Terre Card Treno, która umożliwia nieograniczoną ilość przejazdów pomiędzy miasteczkami. Jej koszt w sezonie dla dorosłych to 16 €, ale są też inne warianty.
  Kartę najlepiej kupić na stacji kolejowej w La Spezia. Zabierzcie stamtąd też rozkład jazdy pociągów, bo choć jeżdżą dość często nie warto dnia spędzać na peronie kolejowym. Karta zapewnia też darmowy dostęp do Wi-Fi i toalet na stacjach kolejowych. Kartę można również kupić w internecie.
Jeżeli nabraliście ochoty, żeby zobaczyć to wszytko na własne oczy to poniżej krótka instrukcja jak z miejsca, w którym to czytacie znaleźć się w Cinque Terre:
 1. Kupujecie bilet do Pizy
  Latają tam bezpośrednio tanie linie lotnicze z Gdańska, Warszawy i Krakowa.
  Ps. Polecam odkrycie mojej koleżanki Beaty - wyszukiwarkę lotów Azair. Jest o tyle super i lepsza od innych, które znam, że można wybrać np. w jakie dni tygodnia chcemy lecieć lub wybrać inne lotnisko wylotu, a inne przylotu. To opcja przydaje się szczególnie wtedy gdy nie chcemy tracić mnóstwa urlopu, a jedynie nieco przedłużyć sobie weekend.
 2. Dojeżdżacie z lotniska w Pizie do stacji kolejowej w Pizie korzystając z:
  • Pisa Mover
   Bezobsługowa automatyczna kolejka za 2,7 €. Kursuje co 6-15 minut pomiędzy godziną 4:30 a 1:30. Znajduje się na lewo od wyjścia z lotniska.
  • autobus miejski
   Nie ma jednak wygodnego bezpośredniego połączenia z lotniska od stacji kolejowej.
  • pieszo
   To zaledwie 1,5 km, ale z bagażem lub o późnej godzinie wiem, że może się nie chcieć ;)
  • taxi
 3. Jedziecie pociągiem z Pizy do La Spezia
  W zależności od rodzaju pociągu na trasie Pisa Centrale do La Spezia Centrale ceny zaczynają się od 7,8 €. Pociągi jeżdżą zazwyczaj dwa razy w ciągu godziny na tej trasie. Dokładne godziny i cennik znajdziecie tutaj. Godziny odjazdów pociągów podpowiedzą nam też Mapy Google jednak nie będzie tam ceny i możemy zapłacić nawet dwa razy więcej od powyższej ceny.
 4. Kupujecie na stacji kolejowej w La Spezia Cinque Terre Card Treno i zabieracie rozkład jazdy pociągów.
 5. Pociągiem regionalnym (innych nie obejmuje Cinque Terre Card Treno ) dojeżdzacie z La Spezia do wybranego miasteczka Cinque Terre.
 6. Jeździcie na Cinque Terre Card Treno od miasta do miasta i napawacie się widokami.

...iii pstrykacie fotki lepsze od moich ;)Długo się zastanawiałam czy wrzucać u coś z moich podróży, bo:
 • i tak już duży tu miszmasz (co ja zrobię, że robienie tylu różnych rzeczy mnie cieszy :P)
 • podróżuję w realu, a nie „ludzikiem” po mapach w Internecie, dopiero nieco ponad dwa lata,
 • podróżowanie jest teraz tak fantastycznie dostępne więc mnóstwo osób to robi, mnóstwo osób dzieli się swoją wiedzą publicznie więc po co jeszcze ja?
Ale w sumie... Po co samej sobie stwarzać ograniczenia? Poza tym podróż też można zrobić samodzielnie więc ostatecznie wpisuje się w tematykę bloga z pomysłami do samodzielnego wykonania ;)


Następny postNowszy post Poprzedni PostStarszy post Strona główna

2 komentarze: