Metamorfoza szafki z okleiny

przemalowana-szafka-na-buty-ze-sklejki-diy-refreshing-metamorfoza
Zamiast kupować nowy mebel można kupić farby i go przerobić. Okazuje się bowiem, że nawet najtańsza, szafka z okleiny może zyskać zupełnie nowe oblicze i oryginalny wygląd. 


Tak było z moją szafką z "czasów studenckich" (za ok. 80 zł), bardzo praktyczna i pojemna, ale straszyła już od wejścia do mieszkania. Podjęłam zatem próbę jej przemalowania i już kilka miesięcy farba się trzyma idealnie. I oby tak pozostało ;)

Do malowania użyłam farby akrylowej, a do zabezpieczenia lakieru, również akrylowego.

Farby akrylowe dostępne są w przeróżnych kolorach. Można również kupić pigmenty do farb i zabarwić farbę na wybrany odcień i pożądaną intensywność koloru. Jeżeli planujemy, aby część mebla była w białym kolorze jest to tym bardziej dobre rozwiązanie ponieważ później białą farbę i pigment wykorzystamy do uzyskania kolorowej farby.


Koszt:  ok. 80 zł = ok. 25 zł biała farba akrylowa (0,5 l) + ok. 20 zł lakier akrylowy (0,25 l)+ ok. 7 zł pigment do farby + ok. 25 zł nowe gałki

Czas wykonania: 5 godzin + czas schnięcia farby


Potrzebne materiały:
  • farba akrylowa do mebli
  • lakier akrylowy
  • papier ścierny
  • gałki meblowe
  • wałek flokowy lub poliestrowy do lakieru
  • kuweta malarska
  • taśma malarska
  • nóż do tapet
przemalowana-szafka-na-buty-ze-sklejki-diy-refreshing-metamorfoza-porównanie
Szafka przed i po metamorfozie

Instrukcja wykonania:

Krok 1 - przygotowanie szafki

Aby dokładnie pomalować szafkę, należy ją całkowicie lub chociaż częściowo rozłożyć. Ja odkręciłam gałki, wyjęłam klapy i półki oraz górny blat pozostawiając szkielet szafki.
Następnie wszystkie elementy matowimy papierem ściernym i odtłuszczamy np. acetonem, rozpuszczalnikiem nitro, benzyną ekstrakcyjną.

przemalowana-szafka-na-buty-ze-sklejki-diy-refreshing-metamorfoza
Matowienie sklejki papierem ściernym

Krok 2 - malowanie szafki

Tak przygotowaną szafkę malujemy na wybrane kolory. W zależności od krycia farby będą to 2-4 warstwy farby. Następnie elementy, które chcemy pokryć wzorem malujemy 1-2 warstwami lakieru. Lakier utrwali farbę i zapobiegnie oderwaniu się farby przy wyklejaniu wzoru taśmą.
Pozostałe elementy możemy śmiało pomalować jeszcze 2 warstwami lakieru dla zabezpieczenia.

przemalowana-szafka-na-buty-ze-sklejki-diy-refreshing-metamorfoza


Krok 3 - malowanie wzoru

Pomalowane farbą i lakierem elementy możemy ozdobić wybranym wzorem. Można użyć tu szablonu, taśmy malarskiej aby stworzyć geometryczne wzory lub namalować coś odręcznie (ja niestety do tego ostatniego nie mam talentu ;))

Wzór wykleiłam taśmą malarską. Później dodatkowo wspomogłam się nożem do tapet i wycięłam wszystkie elementy zaklejone taśmą, które chciałam, żeby były pokryte farbą

przemalowana-szafka-na-buty-diy-refreshing-metamorfoza-wzory
Przygotowywanie wzoru do malowania
Wykorzystałam również patent dziewczyn z programu "Robota na weekend", który namiętnie oglądałam, gdy miałam złamaną nogę i siedziałam w domu. Polega on na tym, że przed pomalowaniem wzoru wyklejonego taśmą wybranym kolorem, malujemy go farbą o kolorze podkładu, czyli w moim wypadku białą. Dopiero później malujemy docelowym kolorem. W ten sposób uzyskamy równiusieńskie odcięcie między kolorami po oderwaniu taśmy.

Wzór najlepiej malować mini wałkiem lub stemplować gąbką. Taśmę odklejamy bezpośrednio po pomalowaniu, nie czekamy na wyschnięcie ostatniej warstwy farby. Całość pokrywany kilkom warstwami lakieru dla zabezpieczenia i wyrównania powierzchni.

przemalowana-szafka-na-buty-diy-refreshing-metamorfoza-wzór
Gotowy wzór

Krok 4 - skręcanie szafki

Po dokładnym wyschnięciu wszystkich warstw zostaje nam tylko złożyć szafkę i przykręcić nowe gałki dla nadania ostatniego szlifu.

przemalowana-szafka-na-buty-ze-sklejki-diy-refreshing-metamorfoza


Gotowa szafka według mnie jest niemal nie do poznania :)

przemalowana-szafka-na-buty-ze-sklejki-diy-refreshing-metamorfoza

przemalowana-szafka-na-buty-ze-sklejki-diy-refreshing-metamorfoza

przemalowana-szafka-na-buty-ze-sklejki-diy-refreshing-metamorfoza

Następny postNowszy post Poprzedni PostStarszy post Strona główna

0 komentarze:

Prześlij komentarz